Skip to main content

ALEGATY

Alegat (ew. Alegata) jest to stara nazwa dokumentu, obecnie używana w archiwach dla określenia dokumentów będących potwierdzeniem informacji zawartych w aktach małżeństw. Na alegaty składają się odpisy aktów urodzenia zaślubionych, a w przypadku kiedy nie można było dostarczyć takiego aktu, dawano akt znania. W sytuacji kiedy któreś z małżonków było wdowcem, musiało przedstawić odpis aktu zgonu zmarłego małżonka.  Alegaty są także pewnym uzupełnieniem w sytuacji, kiedy nie zachowała się księga małżeństw.

Jak stosować poniższy wykaz:

  1. Wejdź na stronę www.szukajwarchiwach.pl i odszukaj interesującą Ciebie parafię. Następnie wejdź w udostępnione skany i odszukaj poszukiwany akt. Zapisz numer bo będzie Ci to potrzebne aby zlokalizować alegat. Teraz na tej samej stronie odszukaj plik z udostępnionymi alegatami dla danego rocznika.
  2. Wejdź na stronę www.ltg.pl/alegaty i odszukaj parafię. Tabela składa się z dwóch części. Z lewej strony jest podany rok oraz nr aktu. Z prawej, rok oraz nr pliku na którym znajduje się alegat. Nr pliku (lub inaczej nr obrazu) znajdziesz na stronie www.szukajwarchiwach, wchodząc na udostępniony skan. Jeśli dla Twojego aktu małżeństwa nie ma informacji o udostępnionym alegacie to znak, że nie był potrzebny do wystawienia aktu małżeństwa lub nie zachował się.
  3.  Przykład: Wszedłem na stronę http://szukajwarchiwach.pl/35/1641/0/2.4/83#tabSkany (parafia Abramowice rok 1866). Interesuj mnie akt małżeństwa nr 7 (Józef Świtacz i Łucja Łukasik). Teraz wchodzę na stronę http://ltg.pl/alegaty-parafia-abramowice/ i widzę, że dla tego dokumentu jest dostępny alegat w pliku nr 27/28. Wchodzę na stronę http://szukajwarchiwach.pl/35/1641/0/2.4/85#tabSkany i odnajduje zdjęcie nr 27 na którym jest akt urodzenia Józefa Świtacza a na zdjęciu 28 świadectwo zapowiedzi.

 

Parafia: Abramowice
Parafia Adamów
Parafia Baranów
Parafia Bełżyce
Parafia Biała Podlaska
Parafia Biłgoraj
Parafia Biskupice
Parafia Bończa
Parafia Bordziłówka
Parafia Bychawa
Parafia Bychawka
Parafia Bystrzyca