Lista aresztowanych i ukaranych przez władze carskie za udział lub pomaganie powstaniu mieszkańców powiatu łukowskiego (w granicach sprzed 1863 r.) – Gabriel Miechowiecki

Przy opracowaniu listy korzystałem z artykułu T. Krawczaka, „Ludność powiatu łukowskiego w walce o niepodległość w latach 1864-1918”. umieszczonego w książce „Łuków i okolice w XIX i XX w.” wydanej w Warszawie przez Mazowiecki Ośrodek Badań Naukowych im. Stanisława Herbsta i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łukowskiej.
W wymienionej wyżej pozycji obok nazwiska osoby jest wymieniona krótka notatka dotycząca tej osoby, m.in. wiek, wyznanie, miejscowość z której pochodził, sprawowaną funkcję bądź pozycję społeczną, datę aresztowania i karę na jaką został skazany.

 

Lp.

Nazwisko

Imię

Miejscowość

1

Andraszek

Franciszek

Stoczek
Łukowski

2

Androlewski

Filip

Guzówka
gm. Mysłów

3

Andrzejewski

Wojciech

Żelechów

4

Bubkiewicz

Julian

Opole

5

Baniak

Stanisław

Biardy

6

Baran

Franciszek

Gózd

7

Barankiewicz

Józef

Hordzież

8

Barankiewicz

Ludwik

Wola
Okrzejska

9

Barek

Piotr

Kaczory
gm. Żelechów

10

Borkowski

Stefan

Gołowierzchy-Krasusy

11

Basiek

Mikołaj

Wola
Gułowska

12

Białkowski

Józef

Trzebieszów

13

Białkowski

Michał

Kownatki

14

Biedun

Wojciech

Chordzieżka

15

Bielecki

Ludwik

Budki

16

Bier

Walery

Adamów

17

Blachno

Marcin

Bnięcin

18

Bogdaszewski

Adolf

Stoczek
Łukowski

19

Bonczyk

Jan

Oszczepalin

20

Borkowski

Jan

Celiny

21

Borucki

Antoni

Wólka
Sobieńska

22

Brodowska

Franciszka

Siaćki

23

Budnik

Mikołaj

Nowosiółki

24

Bujalski

Konstantyn

Garwolin

25

Burzecki

Józef

Strzyżew

26

Buszkowski

Ludwik

Oszczepalin

27

Buszkowski

Ludwik

Celiny

28

Buszkowski

Paweł

Dąbrowa
gm. Zembry

29

Bykulart

Aleksander

Zaskwira
?

30

Bylski

Władysław

Oszczepalin

31

Byszewski

Antoni

Łuków

32

Byszewski

Konstanty

Drążków

33

Charytański

Ignacy

Garwolin

34

Charytański

Ignacy

Zelefinów

35

Chyczewski

Jan

Wargocin

36

Chruszczelin

Franciszek

Krynka

37

Chuskowski

Łuków

38

Czapliński

Aleksy

Ławki

39

Czarniawski

Maciej

Stoczek
Łukowski

40

Czarnota

Mateusz

Krynka

41

Czemarski

Andrzej

Strzyżew

42

Czubaszek

Antoni

Pawęż

43

Czubaszek

Kasper

Demby

44

Czubrzyński

Andrzej

Miętne

45

Daszkiewicz

Andrzej

Żelechów

46

Dmrolencki

Mikołaj

Brzozowicki
Las

47

Domański

Tadeusz

Zarzec

48

Dołęga

Franciszek

Gręzówka

49

Dołęga

Józef

Biardy

50

Dołęga

Wojciech

Dębe

51

Domański

Józef

Miastków

52

Domański

Piotr

Zalesie

53

Drewnik

Józef

Maciejowice

54

Drozd

Andrzej

Celiny

55

Drozd

Jan

Celiny

56

Dubak

Stanisław

Sobieszyn

57

Duchna

Bartłomiej

Jagodne
gm. Miętne

58

Dyjak

Wojciech

Brzestowiec
/Brzostówiec/

59

Dymek

Stanisław

Maciejowice

60

Dziorzewski

Jan

Maciejowice

61

Egersdorf

Aleksander

Garwolin

62

Eichler

Tomasz

Sarnów

63

Filipczyński

Piotr

Garwolin

64

Flis

Kasper

Rudnik

65

Gac

Jadwigon

Jaźwiny

66

Gelio

Józef

Rossa

67

Głowiński

Mateusz

Łuków

68

Głuchowski

Franciszek

Zembry-Krasusy
gm. Leszczanka

69

Głuchowski

Jakub

Mikłusy
gm. Zembry

70

Gołaski

Antoni

Suleje

71

Gołaski

Franciszek

Jarczew

72

Gołaszewski

Władysław

Łuków

73

Goski

Kacper

Łaskarzew

74

Grochowski

Józef

Zembry-Krasusy

75

Grodzki

Marceli

Borowa

76

Gronski

Jakub

Ulan

77

Grudka

Jan

Drążgów

78

Gruszecki

Henryk

Serokomla

79

Grzegrzółka

Jan

Borowo

80

Grzelnik

Józef

Wólka
Sobieńska

81

Grzymajło

Antoni

Trzebieszów

82

Grzymajło

Ignacy

Klimy

83

Grzymajło

Kacper

Gręzówka

84

Grzymałło

Stanisław

Grzymały

85

Gustkowski

Emil

Łuków

86

Henkel

Jan

Jarczew

87

Iwanowski

Aleksander

Kock

88

Iwanowski

Władysław

89

Izdebski

Franciszek

Popławy

90

Izdebski

Grzegorz

Zembry-Krasusy

91

Izdebski

Jan

Popławy

92

Izdebski

Jan

Zembry-Krasusy

93

Izdebski

Jan

Zembry-Krasusy

94

Jabłońska

Filipina

Lendo
Wielkie

95

Jadochowski

Anastazy

Wola
Gułowska

96

Jajko

Fortunat

Wola
Gułowska

97

Jakubek

Józef

Trzebieszów

98

Jakubowicz
Jan

Jan

Celiny
gm. Nurzyna

99

Jakubowicz
Jan

Józef

Celiny

100

Jałoszewski

Jan

Wilczyska

101

Jewokeniec

Józefat

Suleje

102

Jezierski

Józef

Kopina

103

Jezierski

Wawrzyniec

Suleje

104

Jezierski

Władysław
/ Ekert

Sobień

105

Jóźwik

Paweł

Strzyżew

106

Justynowicz

Jakub

Stoczek
Łukowski

107

Justynowicz

Jan

Stoczek
Łukowski

108

Justynowicz

Wincenty

Łaskarzew

109

Kalinowski

Antoni

Łazy

110

Kalisz

Paweł

Grabina

111

Karnoszewski

Józef

Garwolin

112

Karwowski

Aleksander

113

Karwowski

Karol

Zarzec

114

Karwowski

Władysław

Popławy

115

Karwowski

Józef

Zembry-Krasusy
gm. Leszczanka

116

Kąkolewski

Stanisław

Świdry

117

Kendzior

Szymon

Krynka

118

Kijek

Franciszek

Łysobyki

119

Kołodziński

Leonard

Wola
Gułowska

120

Kołoska

Franciszek

Jagodne
gm. Miętne

121

Komarowski

Leon

Łuków

122

Konarzewski

Maksym

Buki?

123

Konstanty

Maciej

Gręzówka

124

Kopeć

Józef

Żdżary

125

Kordasz

Walenty

Filipki

126

Kosiński

Józef

Zasiadów
gm. Żelechów

127

Kosko

Stanisław

Zembry-Krasusy

128

Kotkiewicz

Paweł

Nowosiółki

129

Kowalczyk

Jan

Strzyżew

130

Kowalczyk

Karol

Czasownia

131

Kowalewski

Feliks

Górki

132

Kowalski

Józef

Kujawy

133

Kozłowski

Franciszek
s. Mateusza

Stoczek
Łukowski

134

Kożuchowski

Wojciech

Karwów

135

Krasucki

Adam

Wólka
Konopna

136

Krasucki

Tomasz

Celiny
gm. Nurzyna

137

Krasuski

Adam

Zalesie

138

Krasuski

Kazimierz

Rzymki

139

Krasuski

Jan

Zembry-Krasusy

140

Krasuski

Stanisław

Zalesie

141

Krasuski

Walerian

Zembry-Krasusy

142

Król

Jan

Sabinki

143

Królik

Stanisław

Chutor
Kołaczamieńki

144

Kruczkowski

Sylwester

145

Krupski

Jan

Paskudy

146

Kunicak

Michał

Wilki

147

Kurek

Jan

Klimki

148

Kurmanek

Wincenty

Maciejowice

149

Kurowski

Antoni

Zarzyc

150

Kusal

Antoni

Paprotnia

151

Kwiatkowska

Felicja

Serokomla

152

Kwiatkowski

Julian

Serokomla

153

Kwiatkowski

Maciej

Serokomla

154

Lasoczyński

Wincenty

Łysobyki

155

Lepecki

Franciszek

Nowiny

156

Leszczyński

Kazimierz

Krasusy

157

Leszkowicz

Antoni

Borki
gm. Prawda

158

Lewandowski

Jan

Łaskarzew

159

Lewartowski

Wojciech

Stoczek
Łukowski

160

Liber

Michał

161

Liberski

Kazimierz

Gęsia
Wólka

162

Liwicki

Ludwik

Prożykury?

163

Liwski

Ignacy

Żlechów

164

Lube

Tomasz

Łuzki

165

Lubowicki

Aleksander

Dembe

166

Ludkowski

Jan

Rzymki

167

Luty

Kazimierz

Stoczek
Łukowski

168

Łaski

Celiny

169

Łaski

Leon

Celiny

170

Ławecki

Andrzej

Gołowierzchy

171

Ławecki

Antoni

Gołowierzchy

172

Ławecki

Franciszek

Gołowierzchy

173

Ławecki

Konstanty

Gołowierzchy

174

Ławecki

Teofil

Gołowierzchy

175

Ławecki

Józef

Gołowierzchy

176

Marciniak

Ignacy

Seroczyn

177

Majewski

Antoni

Jarczew

178

Malecki

Karol

Zawitały

179

Mamaciński

Jan

Łuków

180

Manisiewicz

Józef

Łuków

181

Marciniecki

Hipolit

Pogorzelec

182

Masny

Jan

Nieguty

183

Matyszek

Wojciech

Ruda
Tolińska

184

Mazur

Stanisław

Kopczuchy

185

Meller

Andrzej

Żelechów

186

Mentrak

Wojciech

Osieck

187

Michałek

Mateusz

Grembówka

188

Miechowiecki

Wojciech

Zalesie

189

Migdalski

Jan

Garwolin

190

Mitek

Walenty

Osieck

191

Mionowski

Wamrobki

192

Młot

Tomasz

Żabiska

193

Młyńczak

Jan

Siaćki
/ Soćki

194

Mikulski

Wincenty

Huta
Miastkowska

195

Mech

Kacper

Huta
Miastkowska

196

Mościcki

Stanisław

Szaniawy
gm. Oiszewnica

197

Mrożek

Wojciech

Wola
Rembkowska

198

Mróz

Kacper

Klimki

199

Mularczyk

Marcin

Zabielin

200

Murawski

Konstanty

Gończyce

201

Niewiadomski

Stanisław

Celiny

202

Niewęgłowski

Józef

Rzymki

203

Nowacki

Antoni

Zezwom

204

Nowacki

Tomasz

Stoczek
Łukowski

205

Nowicki

Józef

Łuków

206

Nurzyński

Stanisław

Celiny

207

Ochman

Franciszek

Żelechów

208

Ociesza

Piotr

Nowinki

209

Odzieńczak

Piotr

Zgórz?

210

Olek

Jan

Dąbie

211

Oledurda

Grzegorz

Paskudy

212

Oleksiński

Jan

Zambrzyków

213

Olędzki
/Oleński/

Stanisław

Olędy

214

Oładowski

Karol

Saszbady?

215

Ordęga

Alfons

Stanin

216

Ornani

Jan

Łuków

217

Ornatowski

Ludwik

Garwolin

218

Ostojski

Aleksander

Leszczanka

219

Paciorkowski

Adam

Maciejowice

220

Parysek

Antoni

Hruda
Tomińska

221

Pawłowski

Edward

Leszczanka

222

Pawłowski

Stanisław

Sobyszki

223

Pazura

Paweł

Januszówka

224

Piaskowski

Artur

Zabybie

225

Piekarski

Ignacy

Gózd

226

Pieszel

Stanisław

Miętne

227

Płudowski

Ignacy

Wylany

228

Płudowski

Jan

Wierzejki
gm. Jakusze

229

Płus

Jan

Zadrody

230

Polberg

Jan

Wólka
Sobielska

231

Połubowski

Konstanty

Kurów
gm. Jakusze

232

Poniatowski

Władysław

grochówka

233

Popieluk

Józef

Zieleńce

234

Popieluk

Szymon

Stoczek
Łukowski

235

Popławski

Andrzej

Gołowierzchy-Krasusy

236

Priamy

Henryk

Niedźwiadka

237

Przesmycki

Leon

Górzno

238

Puchalski

Marceli

Podzamcze
gm. Maciejowice

239

Puczkowski

Józef

Świdry

240

Radzikowski

Konstanty

Gołowierzchy-Krasusy

241

Radzikowski

Ignacy

Gołowierzchy-Krasusy

242

Radzikowski

Jan

Mikłusy
gm Leszczanka

243

Rajewski

Wieńczysław

Osmolica

244

Reszczyński

Ludwik

Radoryż

245

Rękawek

Jan

Garwolin

246

Rękawek

Józef

Garwolin

247

Rosa

Jan

Róża

248

Rosa

Kazimierz

Stoczek
Łukowski

249

Rossa

Franciszek

Grabina

250

Rozwadowski

Grzegorz

Rozwadów

251

Rudziński

Józef

Wiminy?

252

Rybarczyk

Józef

Wólka

253

Rzepczyńska

Felicja

Serokomla

254

Rzepczyński

Jan

Serokomla

255

Siciński

Antoni

Zgórze

256

Siereński

Andrzej

Łaskarzew

257

Sikorski

Franciszek

Łysobyki

258

Skorupka

Bronisław

Korytnica

259

Skwarski

Kazimierz

Garwolin

260

Soćko

Józef

Klimki

261

Sopulski

Józef

Zembry

262

Strus

Michał

Mikłusy
gm Leszczanka

263

Suliński

Józef

Żelechów

264

Suliński

Józef

Żelechów

265

Stanicki

Jan

Serokomla

266

Stępniewski

Wawrzyniec

Łuków

267

Stojanowski

Szymon

Wola
Starogrodzka

268

Surat

Julian

Łuków

269

Szaniawski

Michał

Szaniawy

270

Szaniawski

Ignacy

Szaniawy

271

Szelążek

Józef

Garwolin

272

Szewiński

Kazimierz

Kaszłówka
gm. Żelechów

273

Szmit

Wincenty

Stoczek
Łukowski

274

Szumer

Józef

Maciejowice

275

Szwender

Józef

Wojcieszkowo

276

Szymanik

Paweł

Róża

277

Świderski

Seweryn

Zarzyc

278

Talarek

Franciszek

Budle

279

Taliński

Wiktor

Skrzyszew

280

Tomaszewicz

Wojciech

Dębowica

281

Trześniewski

Jan

Stężyca

282

Turski

Feliks

Jeziory

283

Turski

Franciszek

Rozwadówka

284

Twarowski

Stanisław

Dąbrowa

285

Tworowski

Antoni

Dąbrowa

286

Udeński

Jan

Strzyżew

287

Ustynowicz

Jan

Stoczek
Łukowski

288

Uzdowski

Józef

Kamionki

289

Wachniak

Józef

Serokomla

290

Wachniewicz

Jan

Maciejowice

291

Wagulc

Marcin

Józefów
gm. Tuchowicz

292

Walczak

Franciszek

Krynka

293

Wentrob

Paweł

Kozłówka

294

Wiczewski

Józef

Dąbrowa

295

Wierzejski

Józef

Kurów

296

Wierzejski

Władysław

Zarzec

297

Wilczyński

Konstanty

Wylany

298

Wilczyński

Leon

Popławy

299

Winiaryk

Józef

Buczyn

300

Wirzajski

Andrzej

Gołowierzchy-Krasusy

301

Witt

Jan

Maciejowice

302

Witt

Konstanty

Maciejowice

303

Worobiej

Paweł

304

Wróblewski

Tomasz

Serokomla

305

Wujtek

Franciszek

Łaskarzew

306

Wunsz

Franciszek

Garwolin

307

Wysokiński

Antoni

Wierzejki

308

Wysokiński

Franciszek

Tęczki

309

Wysokiński

Jan

Jakusze
gm. Jakusze

310

Wysokiński

Wiktor

Wysokie-Piaski

311

Zając

Wincenty

312

Zarzycki

Franciszek

Zarzyc

313

Zarzycki

Piotr

Zarzyc

314

Zawadski

Władysław

Serokomla

315

Zdunek

Ignacy

Chorodziszki

316

Żabiański

Józef

Skrzeszew

317

Żebrowski

Wincenty

Zgórznica