Skip to main content

mundury CK

Armia C.K. albo Armia Austro-Węgierska to wojska piechoty monarchii Austro Węgry, do której zaliczano później także marynarkę wojenną oraz wojska powietrzne. Armia C.K. to wojska lądowe (Landstreitkräfte) były złożone z wojsk liniowych (Heer), obrony krajowej (K.k. Landwehr) oraz pospolitego ruszenia (Landsturm). Pod nazwą Honwedem (Honvédség) kryła się natomiast węgierska obrona krajowa.

Przynależność do Cesarsko-Królewska Armia oparta była na powszechnym obowiązku służby wojskowej (Wehrgesetz). Czas trwania służby był określony dla różnych formacji: w armii lądowej były to 2 lata w służbie czynnej, 10 lat w rezerwie uzupełniającej, 3 lata w linii i 7 lat w kawalerii i artylerii konnej; w marynarce wojennej: 4 lata w linii, 5 lat w rezerwie i 3 lata w obronie morskiej; w rezerwie uzupełniającej: 12 lat.Kurtka mudurowa (w kolorze Hechtgrau)

Spodnie proste (w kolorze Hechtgrau)

Czapka (w kolorze Hechtgrau)

Opinacze (w kolorze Hechtgrau)
Trzewiki (najlepiej brazowe)
A – czako to podstawa wyróznienia armii CK ,
B – pas z klamra z orłem dwugłowym ,
C – partki na kołnierzu wyrózniające stopień osoby

Pas z klamra

Dwie ladownice

Bagnet z zabka

Lopatka z pokrowcem lub czekanik

Chlebak

Tak mniej wiecej od konca roku 1914 pojawiaja sie w wyposarzeniu CK armii przedmioty zastepcze -“ersatz”. Takie najbardziej widoczne element to pasy z roznych tkanin, pojedyncze ladownice z fibry lub blachy, blaszane pokrowce na lopatki.

Innymi elementami ktore od poczatku wojny zaczely wypierac przedwojenne modele wyposarzenia to pasy skorzane zapinane na zwykla sprzaczke, manierki emaliowane ktore zastapil manierki aluminiowe oraz plecaki strzelcow gorskich ktore wyparly zupelnie z uzycia dwu czesciowe tornistry.

Od konca 1914 roku zaczeto uzywac dlugich owijaczy zamiast opinaczy i sztylp sukiennych.

W drugiej polowie 1915 roku zaczeto wydawac niemieckie maski p-gaz tzw “Gummie mask” w pokrowcu materialowym zaczepianym do pasa. W 1916 roku maski p-gaz byly juz standardowym wyposarzeniem oddzialow frontowych.

Mundury w kolorze feldgrau oficjalnie zatwierdzono do uzytku w sierpniu 1915 roku. Podejrzewam ze w wiekszych ilosciach pojawily sie one w oddzialach frontowych dopiero na poczatku 1916 roku.

Helmy “rogacze” pojawiaja sie w wiekszych ilosciach dopiero od 1917 roku na froncie wloskim. Pierwsze dostawy helmow niemieckich CK armia otrzymala juz w Listopadzie 1916 roku ale dostawy w calosci poszly na front wloski.Udostępnione materiały na temat mundurów CK:

Wpisów nie znaleziono