Skip to main content

mundury Polskie 1918 – 1920

Po odzyskaniu niepodległości zczeło się umundurowanie Polskiej Armii i powstały pierwsze mundury wz 19

Pierwszy polski mundur ogólnowojskowy. Oddzielny dla oficerów, oddzielny dla szeregowych.

Pierwszy polski ogólnowojskowy mundur oficerski, wzorowany na mundurach angielskich i francuskich. Wprowadzony w 1919 roku. Początkowo wykonywany był głównie z sukna lub z materiałów wełnianych czesankowych, w całości zaś podszyty podszewką koloru ochronnego. Bryczesy głównie typu angielskiego. Jednakże oficerowie często zamawiali spodnie do długich butów nawiązujące krojem do armii, z których się wywodzili. Czapki okrągłe typu angielskiego dla kawalerii miały swój rozkwit w 1919 roku. W kilka lat po wojnie polsko-bolszewickiej „angielki” zostały całkowicie wyparte przez rogatywki.

Frencz, a dokładniej kurtka mundurowa, w swej niezmienionej postaci noszony był do 1927 roku, kiedy to wprowadzono nowy typ kurtki oficerskiej.

Mundur szeregowca -Pierwszy polski ogólnowojskowy mundur dla szeregowych. Wykonany z sukna w kolorze khaki i podszyty bawełnianą podszewką wprowadzony został w 1919 roku jako wz.19. Ulegając pewnym modyfikacjom w okresie międzywojennym kurtka mundurowa wz.19 stanowiła największy procent w naszej armii aż do 1939 roku.
Udostępnione materiały na temat mundurów Polskich 1918 – 1920:

Wpisów nie znaleziono