Piotr Glądała

Piotr Glądała ur. Lublin, ukończył historię na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w zakładzie Nauk Pomocniczych Historii. Inicjator i pierwszy prezes Lubelskiego TG. Obecnie prowadzi Projekt Prosna dostępny na stronie www.gladala.com

Prowadzi badania genealogiczne na Ziemi Wieluńskiej, w woj. świętokrzyskim a także na Lubelszczyźnie.

Poszukuje następujących rodzin: Glądała, Armatys, Armanowski, Rudnicki, Brodziak, Mateusiak, Paluch, Kańczugowski oraz rodziny powiązane.

Szczególne zainteresowania: Okupacja na Lubelszczyźnie.

 

Udostępnione materiały:

Zaproszenie na kwietniowe spotkanie.

Zarząd Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego oraz Filia nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie mają zaszczyt zaprosić Państwa na wykład Pana Pawła Talmy pt. „Szkło z importu, czyli historia niemieckich rzemieślników w Polsce„. Spotkanie odbędzie się dnia 26 kwietnia (piątek) o godzinie 16.00 w Filii nr 21 MBP w Lublinie, Rynek 11. Wstęp… Dowiedz się więcej »

O spotkaniu z Piotrem Jareckim.

Fotorelacja ze spotkania z Piotrem Jareckim, przeprowadzonym dnia 15 marca 2024 roku w Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie pt. „Lublin w fotografiach Tadeusza Ptasińskiego”. Tadeusz Ptasiński był mistrzem fotografii, wieloletnim prezesem Fotoklubu „Zamek”. Urodził się w 1925 roku w Jaszczowie. Od 1935 roku mieszkał w Lublinie. W czasie okupacji… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na marcowe spotkanie LTG.

Wstęp wolny. Szczegóły na plakacie. Zapraszamy.

Zaproszenie na Walne Zebranie Lubelskiego TG oraz wykład Pana Piotra Jareckiego.

Walne Zebranie – Sprawozdawcze odbędzie się dn. 15 marca 2024 roku o godzinie 16.00 w Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, Rynek 11.

Fotorelacja ze spotkania z Mateuszem Pachuckim dn. 2 lutego 2024 r.

Instytut Dziedzictwa Historycznego Ziemi Siemieńskiej powstał dzięki zaangażowaniu Mateusza Pachuckiego i innych członków zarządu powołanej w tym celu fundacji. Gmina Siemień leży w powiecie parczewskim. Początkowym efektem pracy genealogicznej i badania lokalnej historii była internetowa strona „Dawny Siemień i okolice – historia regionalna”, gdzie prezentowane były dawne fotografie udostępniane przez mieszkańców. Sukcesywnie powiększał się też… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na lutowe spotkanie LTG.

Zapraszamy na lutowe spotkanie. Wstęp wolny.

VI KRAJOWE SYMPOZJUM ARCHIWALNE„ARCHIWA RODZINNE I SPOŁECZNE”Lublin, 24-25 maja 2024 roku

Stowarzyszenie Archiwistów Polskich zaprasza do udziału w VI Krajowym SympozjumArchiwalnym, które odbędzie się w Lublinie w dniach 24-25 maja 2024 roku. Będzie onopoświęcone problemom archiwów rodzinnych i społecznych, ich wzajemnym powiązaniom,podobieństwom i różnicom, ich miejscu w ramach narodowego zasobu archiwalnego ipolskim narodowym dziedzictwie archiwalnym, ich relacjom z archiwami publicznymi iinnymi instytucjami. W ramach problemów ogólnych… Dowiedz się więcej »

Informacja o nowych opracowaniach w bazach Lubelskiego TG.

Szanowni Państwo Dnia 14 grudnia 2023 roku na stronach prowadzonych przez Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne udostępniliśmy następujące opracowania: Strona www.poborowi.ltg.pl – Indeks spraw wnoszonych do Lubelskiego Urzędu Gubernialnego ds. Powinności Wojskowej w latach 1878-1880 . Materiał został przetłumaczony z języka rosyjskiego i opracowany przez Pana Jerzego Kuśnierza.  Opublikowany spis zawiera ponad 1800 spraw wnoszonych przez rekrutów,… Dowiedz się więcej »

Szkoła Elementarna i Rzemieślniczo-Niedzielna w Lublinie

Po upadku Rzeczpospolitej w 1795 roku, Lubelszczyzna trafiła do zaboru austriackiego. Nowe władze natychmiast przystąpiły do likwidacji wszelkich przejawów polskości, podjęto także walkę z językiem polskim jako elementem najbardziej widocznej odrębności państwowej. Wiele szkół zamknięto lub przemianowano na niższego stopnia. Językiem oficjalnym stał się austriacki, zaś program nauczania był wsteczny i pozbawiony dawnego, oświeceniowego postępu.… Dowiedz się więcej »

Powiatowa Szkoła Realna w Lublinie -Świadectwa z lat 1852-1862.

Powiatowa Szkoła Realna w Lublinie -Świadectwa z lat 1852-1862

Lubelska promocja książki „Ulica Piszczele” Wiesławy Karczewskiej-Grabias.

Dzisiejszego popołudnia mieliśmy okazję spotkać się z panią Wiesławą Karczewską-Grabias i wysłuchać prelekcji „Sandomierz moich wspomnień” podczas lubelskiej promocji najnowszej publikacji autorki „Ulica Piszczele”. Historie domów i ludzi z Sandomierzem w tle, książce wydanej w 2023 roku. Opowieściami o genealogii rodzin zamieszkujących małą uliczkę Piszczele, przywołując anegdoty i ciekawostki zawarte w książce, pani Wiesława zachęcała… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na grudnowie spotkanie LTG.

Zapraszamy na spotkanie z Panią Wiesławą Karczewską-Grabias, polonistką, absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pani Wiesława jest założycielką i prezeską Lubelskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego oraz długoletnią członkinią Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego. Autorka książek m.in. Wydobyte z niepamięci, Powroty do Sandomierza, Palec Opatrzności itd.

O spotkaniu z dr. Zdzisławem Bieleniem.

W roku 2023 mija 160 lat od wybuchu powstania styczniowego. Z okazji tej rocznicy, w przededniu święta odzyskania niepodległości przez Polskę gościliśmy znawcę tematu dr Zdzisława Bielenia – historyka i bibliotekarza, który studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i tam doktoryzował się w 1994 r. na podstawie rozprawy „Zwycięzca spod Żyrzyna: Michał Jan Heydenreich… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na listopadowe spotkanie.

Serdecznie zapraszamy na piątkowe spotkanie zorganziowane wspólnie z filią nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Wstęp wolny.

O spotkaniu z Dariuszem Wajsem.

W piątek, 29 września 2023 r. na rozpoczęcie Weekendu Seniora z Kulturą i przed Dniem Archiwisty, który przypada 30 września, otworzyliśmy jesienny cykl spotkań z inicjatywy Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne w naszej bibliotece. Gościliśmy pana Dariusza Wajsa, historyka i nauczyciela, który stworzył społeczne archiwum i prowadzi je od sześciu lat. Początkiem tej działalności był profil na… Dowiedz się więcej »

Nowy stary Zarząd LTG

W czwartek 20 lipca odbyło się Walne Zebranie Członków Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego poświęcone wybraniu nowych władz stowarzyszenia. Na prezesa LTG jednogłośnie wybrano p. Mariusza Ausza. Członkowie LTG uznali, że dotychczasowy Zarząd dobrze realizuje powierzone zadania i zaproponowano aby zachować dotychczasowy skład. Warto przypomnieć że p. Mariusz Ausz jest prezesem od 2015 roku i od samego… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na Walne Zebranie Członków LTG

Szanowni Państwo, W związku z upływem kadencji władz Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego w imieniu Zarządu Towarzystwa informuję, iż Walne Zebranie Członków odbędzie się w dniu 20 lipca 2023 r. o godzinie 18.00 w siedzibie Fundacji Aktywności Obywatelskiej, ul Projektowa 1 w Lublinie (lokal na prawo od bramy głównej dawnego FSC, parter, wejście od ulicy, obok SKOK). Celem Walnego Zebrania jest… Dowiedz się więcej »

Genealogie parafii Ostrów Lubelski na przykładzie badań p. Marka Buni.

Badania historyczne parafii Ostrów Lubelski dla członków Towarzystwa Genealogicznego i sympatyków wykładów w Filii nr 21 MBP omówił pan Marek Bunia, historyk, regionalista i twórca strony internetowej poświęconej powyższemu tematowi. Najwięcej szczegółowych informacji znajduje się oczywiście w dokładnie prowadzonych księgach parafialnych. Dzięki intensywnej pracy, korzystając dodatkowo z powstałych programów i stron www pan Marek stworzył… Dowiedz się więcej »

Konferencja WRTR pn. Nałęczów – historia i teraźniejszość.

W ostatni weekend czerwca odbyła się w Nałęczowie konferencja Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych pn. Nałęczów – historia i teraźniejszość. Współorganizatorami konferencji obok wymienionej wcześniej Rady byli: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Nałęczowa oraz Urząd Miasta Nałęczów. W trakcie dwudniowych obrad przedstawiciele towarzystw regionalnych z województwa lubelskiego mogli wysłuchać ciekawych prelekcji na temat dziejów… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na spotkanie z Markiem Bunią.

W piątek 30 czerwca o godzinie 16.00 w filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (Rynek 11) odbędzie się spotkanie poświęcone badaniom genealogicznym prowadzonym w Ostrowie Lubelskim. Gościem spotkania będzie Pan Marek Andrzej Bunia, historyk, genealog, administrator strony www.mabgen.pl oraz pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Spotkanie będzie transmitowane poprzez Facebook:… Dowiedz się więcej »

Promocja książki Wiesławy Karczewskiej-Grabias pt. „Dożywocie plus rok…Byłam nauczycielką.” oraz prezentacja nowej bazy pn. Lubelscy uczniowie.

Najlepszym wydarzeniem z okazji Światowego Dnia Książki może być spotkanie autorskie. Zaproszenie przyjęła pani Wiesława Karczewska-Grabias ze swoją kolejną publikacją „Dożywocie plus rok… Byłam nauczycielką”. Pełna sala, bardzo ciekawe spotkanie. Przyszli dawni uczniowie. Wynikiem doświadczeń jako wychowawca i nauczyciel języka polskiego przez dwadzieścia sześć lat w trzech lubelskich szkołach średnich – Państwowych Szkołach Budownictwa, Szkole… Dowiedz się więcej »

Promocja książki Wiesławy Karczewskiej-Grabias

W piątek 21 kwietnia wspólnie z filią nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie przeprowadziliśmy spotkanie autorskie Pani Wiesławy Karczewskiej-Grabias, która w 2022 roku wydała książkę pt. „Dożywocie plus rok… Byłam nauczycielką„. Pani Wiesława jest absolwentką sandomierskiej „Marmolady” oraz polonistyki na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Przez 26 lat pracowała jako nauczycielka… Dowiedz się więcej »

Konferencja w Michowie.

W dniach 15-16 kwietnia 2023 roku w Michowie odbyła się konferencja Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych pod hasłem „Żydzi Polscy w Rzeczypospolitej wielu kultur, religii i narodów”. W trakcie dwudniowego zjazdu mogliśmy wysłuchać następujących wykładów: Pierwszy dzień obrad zakończyła wizyta studyjna w miejscu pamięci historycznej (Kirkut w Michowie). Drugi dzień obrad rozpoczęliśmy od mszy świętej w… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Wiesławą Karczewską-Grabias.

W najbliższy piątek tj. 21 kwietnia o godzinie 16.00 w filii nr 21 MBP w Lublinie (Lublin, Rynek 11) odbędzie się spotkanie autorskie z Panią Wiesławą Karczewską-Grabias, członkiem Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego i autorką wielu książek o tematyce historycznej, rodzinnej i pamiętnikarskiej. Książka o której będziemy mogli posłuchać będzie dotyczyć okresu, kiedy Pani Wiesława była nauczycielką… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na spotkanie w Rykach.

Na zaproszenie Pani Hanny Witek z Towarzystwa Przyjaciół Ryk, dnia 12 kwietnia 2023 roku w Centrum Kultury i Sportu w Rykach, Piotr Glądała zaprezentuje prowadzony przez naszą organizację projekt pn. Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej. Serdecznie zapraszamy na spotkanie.

O warsztatach genealogicznych dla początkujących w Lubelskim TG.

Piotr Glądała wiceprezes Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne poprowadził warsztat dla początkujących zapewniając, że posiadane, choćby w znikomej ilości, pamiątki rodzinne mogą stanowić początek fascynującej przygody, jaką jest odtwarzanie historii antenatów i tworzenie drzewa genealogicznego. Okazuje się, że mamy do dyspozycji coraz więcej źródeł do pozyskiwania cennych informacji oraz skuteczne sposoby ich wyszukiwania. Uczestnicy spotkania dostali wiele… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na Walne Zebranie dn. 24.03.2023 r.

O godzinie 17.10 dn. 24 marca 2023 r. odbędzie się Walne Zebranie Członków Lubelskiego TG. Przed Walnym Zebranie, o godzinie 16.00 odbędzie się warsztat genealogiczny dla początkujących, na który zapraszamy wszystkich chętnych. Wstęp wolny.

Spotkanie opłatkowe WRTR

Życzenia świąteczne

O księgach metrykalnych z dawnego powiatu urzędowskiego…Wystąpienie prof. Piotra Rachwała.

Obowiązek zapisywania udzielanych w parafiach ślubów i chrztów został wprowadzony po soborze trydenckim od 1563 roku, zaś rejestr zgonów upowszechnił Rytuał Rzymski z 1614 roku. Mamy zatem trzy rodzaje ksiąg metrykalnych: ochrzczonych, zaślubionych i zmarłych. Badania demograficzne i odpowiednia interpretacja zapisów ksiąg w ponad dziewięćdziesięciu parafiach dawnego powiatu lubelskiego i urzędowskiego stanowią od lat obszar… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na listopadowe spotkanie Lubelskiego TG. Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie zorganizowane przez Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne oraz filię nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Spotkanie odbędzie się dn. 25 listopada 2022 o godzinie 16.00 w siedzibie filii (Rynek 11). Wstęp wolny. 

Nowy materiał na stronie projektu „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej”.

Dzisiaj na stronie projektu „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej” udostępniliśmy opracowaną tabelę z wykazem spraw wnoszonych do Urzędu Gubernialnego Lubelskiego ds. Powinności Wojskowych w 1915 roku. W wykazie znajdziemy krótkie opisanie sprawy wnoszonej przez rekruta, żołnierza lub jego rodzinę. Mogą to być odwołania od decyzji urzędów powiatowych, prośby o zwolnienie ze służby, zażalenia, prośby o… Dowiedz się więcej »

Udział Lubelskiego TG w konferencji WRTR w Niedrzwicy Dużej.

Zaproszenie na spotkanie dn.10.06.2022 r.

O Jankowskich i Magierskich w Lubelskim TG.

Historię trzech pokoleń działających dla Niepodległej na tle wydarzeń historycznych w okresie od drugiej połowy XIX wieku do lat 80 XX stulecia poznaliśmy dzięki pełnej pasji opowieści Pana Grzegorza Sztala. Zgromadzone pamiątki, obecnie w dyspozycji Muzeum ZNAKI CZASU, zdjęcia, listy, biżuterię można było obejrzeć, przeczytać, jakby „dotknąć” minionych lat, poczuć zapach perfum ze specjalnie zaprojektowanego… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na majowe spotkanie.

Zaproszenie na Walne Zebranie – 27.03.2022.

Szanowni Państwo, Zapraszamy na Walne Zebranie Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego dnia 27 marca 2022 o godz. 17.00 w siedzibie Fundacji Aktywności Obywatelskiej, ul. Dolna 3-go Maja 6/3, 20-079 Lublin (wejście od podwórka). Będzie to nasze pierwsze większe spotkanie od dłuższego czasu dlatego zachęcamy do uczestnictwa w zebraniu. Jak to zwykle bywa przy tego typu spotkaniach, opowiemy… Dowiedz się więcej »

Życzenia świąteczne

Wydanie katalogu „Wieś-dwór-miasteczko. Historia zapisuje-Muzeum Wsi Lubelskiej opowiada”

„Wieś-dwór-miasteczko. Historia zapisuje-Muzeum Wsi Lubelskiej opowiada” – NAJNOWSZA PUBLIKACJA MUZEUM WSI LUBELSKIEJ                Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie zakończyło zadanie pn. „Wieś-dwór-miasteczko. Przygotowanie i wydanie katalogu ekspozycji i zabytków Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie”, na realizację którego otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najnowszy katalog „Wieś-dwór-miasteczko. Historia zapisuje – Muzeum Wsi Lubelskiej opowiada” wydany przez… Dowiedz się więcej »

Spis mężczyzn zamordowanych przez powstańców w 1863 roku.

Poniżej udostępniliśmy listę 727 osób zamordowanych w różnych okolicznościach przez powstańców w latach 1863-64 roku. Wykaz powstał w 1897 i znajduje się w Archiwum Państwowym w Lublinie w zespole Naczelnik Wojenny Oddziału Lubelskiego.

Projekt Wieś-Dwór-Miasteczko. Streszczenie.

Wieś – Dwór – Miasteczko Historia zapisuje – Muzeum Wsi Lubelskiej opowiada Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z czterech skansenów w Polsce, które jednocześnie eksponują kulturę dawnej wsi, dworu i miasteczka. Muzeum zlokalizowane jest na Sławinie, zachodniej, peryferyjnej dzielnicy Lublina, na zróżnicowanym morfologicznie terenie obejmującym osiemsetmetrowy odcinek doliny Czechówki i przylegającą do niej połać wysoczyzny.… Dowiedz się więcej »

Projekt pn. Wieś – Dwór – Miasteczko.

Wieś-dwór-miasteczko. Katalog ekspozycji i zabytków Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Historia zapisuje – Muzeum Wsi Lubelskiej opowiada. Pragniemy poinformować, że projekt realizowany przez Muzeum Wsi Lubelskiej pt. „Wieś – dwór – miasteczko. Przygotowanie i wydanie katalogu ekspozycji i zabytków Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie” jest już w ostatnie fazie realizacji. Nasze Towarzystwo jest współorganizatorem tego… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na spotkanie do biblioteki w Świdniku.

Zaproszenie na Walne Zebranie Członków Lubelskiego TG.

Szanowni Państwo, Wypełniając ustawowe obowiązki narzucające zatwierdzenie do końca czerwca 2021 r. sprawozdań finansowego i merytorycznego z działalności Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego za rok 2020 serdecznie zapraszam na Walne Zebranie Członków Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego odbędzie się w dniu 25 czerwca 2021 r. (piątek) o godzinie 19.00 w siedzibie Fundacji Aktywności Obywatelskiej ul. Dolna 3-go Maja 6/3 w Lublinie… Dowiedz się więcej »

Mariusz Ausz; Szkoła rzemieślniczo-niedzielna w Opolu Lubelskim w latach 1835-1870.

Opis bibliograficzny: Szkoła rzemieślniczo-niedzielna w Opolu Lubelskim w latach 1835-1870, „Teka Komisji Historycznej PAN w Lublinie”, XI, T. II, Lublin 2005, s. 73-97. Szkoły rzemieślniczo-niedzielne były oryginalnym osiągnięciem władz oświatowych Królestwa Polskiego, powstały one w związku z nową organizacją rzemiosła, tzn. wraz ze zniesieniem dawnych przywilejów cechowych i wprowadzeniem wolnej produkcji oraz sprzedaży wszystkich wyrobów w każdej… Dowiedz się więcej »

Wystawa „Lubelskie Archiwa Rodzinne Niepodległej” na stronie Archiwum Państwowego w Lublinie.

Dnia 17 grudnia 2020 roku na zarządzanej przez Archiwum Państwowe w Lublinie stronie internetowej http://lac.lublin.pl/archiwarodzinne/ opublikowano wystawę on-line pt. Lubelskie Archiwa Rodzinne Niepodległej. Wystawa zrealizowana została przez Archiwum Państwowe w Lublinie w ramach projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest podniesienie w społeczeństwie świadomości wartości dokumentów przechowywanych w rodzinnych archiwach oraz zwrócenie uwagi na ich… Dowiedz się więcej »

Nowy logotyp Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego

Szanowni Państwo W listopadzie 2020 roku podjęliśmy decyzję o zmianie logotypu Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego. Nowe jest jednoznaczne w odbiorze oraz zawiera najważniejsze elementy jakie powinno posiadać logo organizacji. Wśród symboli jakie pojawiły się w nowym logo jest koziołek jako symbol Lublina, miasta w którym nasza organizacja ma siedzibę. Nazwa stowarzyszenia odzwierciedla teren działania. Nowym elementem… Dowiedz się więcej »

Współpraca Lubelskiego TG z Instytutem Historii UMCS

Miło nam poinformować że dnia 12 października 2020 roku podpisano umowę o współpracy między Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym a Instytutem Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Umowa przewiduje rozwój wzajemnych kontaktów i współpracę w działalności naukowej, badawczo-rozwojowej i dydaktycznej. W praktyce oznaczać to będzie współorganizowanie spotkań naukowych i popularnonaukowych w których badania genealogiczne odgrywają kluczową rolę. Jako Lubelskie… Dowiedz się więcej »

Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków Lubelskiego TG dn. 28.09.2020 r.

Dnia 28 września 2020 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego. Przypomnijmy że pierwotny termin przeprowadzenia Zebrania był wyznaczony na marzec 2020 roku, jednak z powodu ogłoszonej pandemii i zakazu zgromadzeń, Zarząd Lubelskiego TG podjął decyzję o przeprowadzeniu spotkania w bardziej dogodnym terminie. Ze względu na zaistniałą sytuację prawną, Walne Zebranie musiało odbyć… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na Walne Zebranie Członków Lubelskiego TG dn. 28.09.2020 r.

Szanowni Państwo, Wypełniając ustawowe obowiązki narzucające zatwierdzenie do końca września 2020 r. sprawozdań finansowego i merytorycznego z działalności Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego za rok 2019 oraz wyboru nowych władz Towarzystwa, informuję, iż Walne Zebranie Członków, odwołane w dniu 23-03-2020 r., odbędzie się w dniu 28 września 2020 r. o godzinie 18.00 w sali nr I.18 Naczelnej… Dowiedz się więcej »

Lekcje historii on-line

W sierpniu 2020 roku Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne udzieliło wsparcia dr. Stefanowi Dmitrukowi prowadzącemu stronę Lekcja historii on-line Zajęcia zawierają wyjaśnienia lekcji oraz interaktywne ćwiczenia z wykorzystaniem nowoczesnych Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej (TIK) stosowanych i praktykowanych w polskiej szkole. Uczniowie samodzielnie realizują zadaną lekcję, a rola nauczyciela polega na konsultacjach lekcji drogą mailową. Lekcja historii jest realizowana o… Dowiedz się więcej »

Uwaga! Walne Zebranie Członków Lubelskiego TG – ODWOŁANE

Szanowni Państwo, W imieniu Zarządu Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego przekazuję informację na temat Walnego Zebrania Członków zwołanego na dzień 29 III 2020 r. : W związku z panującym w Polsce stanem epidemii Zarząd Stowarzyszenia ODWOŁUJE Walne Zebranie zwołane na dzień 29 III 2020 r. Jednocześnie informujemy, iż obowiązki sprawozdawcze (sporządzenie sprawozdania finansowego, podpisanie go i przesłanie… Dowiedz się więcej »

Wystąpieniem Grzegorza Sztala pt. „Rola fotografii w powstaniu styczniowym”.

Powstanie styczniowe było pierwszym zarejestrowanym fotograficznie zrywem niepodległościowym. W pamiątkach rodzinnych pozostało wiele spośród około półtora miliona zdjęć wykonanych w tamtym czasie, największą kolekcją dysponuje Muzeum Wojska Polskiego. W tajniki ówczesnej fotografii i pierwszych fotomontaży wprowadził nas Pan Grzegorz Sztal – wielki pasjonat historii i wojskowości, kolekcjoner monet, zegarów, muszli i białej broni, współtwórca Prywatnego… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na wykład Grzegorza Sztala pt. Rola fotografii w powstaniu styczniowym”.

Ewa Bajkowska, wykład pt. „Z armii carskiej do wolnej Polski. Niezwykłe losy majora Mieczysława Basiewicza”.

https://youtu.be/mK3lidhGZ3U

Udział Lubelskiego TG w 33 kweście SKOZL

Dzisiaj w Trybunale Koronnym Pan Stanisław Santarek, Przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, podsumował tegoroczną kwestę na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie. W trakcie spotkania dwóch naszych kolegów, Andrzej Wac-Włodarczyk i Adam Podkowa, otrzymali dyplom za wieloletnie uczestnictwo w kweście oraz zebranie w tegorocznej zbiórce kwoty, po przekroczeniu… Dowiedz się więcej »

O Mieczysławie Basiewiczu…żołnierzu armii carskiej i Wojska Polskiego.

„Z armii carskiej do wolnej Polski” Na spotkaniu 15 listopada 2019 roku w naszej bibliotece pani Ewa Bajkowska przedstawiła losy swojego przodka Mieczysława Basiewicza w kontekście jego wojskowej kariery od służby w armii carskiej po uzyskanie stopnia majora w Wojsku Polskim. Wiele cennych informacji, kopii archiwalnych dokumentów i pamiątkowych zdjęć rodzinnych zawiera książka „Wierni. Opowieść… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na wykład Pani Ewy Bajkowskiej.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej”.

Zaproszenie na spotkanie autorskie z Panią Renatą Głasek-Kęską

Wspomnienie o Władysławie Rokickim „Ostatnim Obrońcy Lublina” 1917-2018.

Pułkownik Władysław Rokicki  „Ostatni Obrońca Lublina” i „Oficer d/s specjalnych” (ur.  03.12.1917 – zm. 17. 08. 2018)  „Są ludzie którym przynoszą zaszczyt ordery i są ludzie którzy przynoszą zaszczyt orderom”          W dniu: 17-go sierpnia 2018 r. – dokładnie ponad – rok temu – do wieczności – odszedł od nas – pułkownik Władysław Rokicki –… Dowiedz się więcej »

Prof. Jacek Legieć, Pobór rekrutów z Królestwa Polskiego do armii carskiej w latach 1874-1914.

https://youtu.be/Ro4LGYb4Qkc

Udział Lubelskiego TG w inaugurację akcji Archiwa Rodzinne Niepodległej

Dzisiaj tj. 24 września 2019 r.w Archiwum Państwowym w Lublinie odbyła się inauguracja ogólnopolskiego projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Był to piękny czas spędzony wśród osób, którym zachowanie pamiątek rodzinnych oraz rozwój narodowego archiwum czyli zbiorowej pamięci leży naprawdę na sercu. Jesteśmy dumni że z naszego towarzystwa aż 4 osoby były zaangażowane w inaugurację tej akcji.… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na wrześniowe spotkanie Lubelskiego TG

Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne zaprasza wszystkich zainteresowanych na inaugurację nowego projektu naszego towarzystwa pod tytułem „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej”. Inaugurację uświetni wykład prof. dra hab. Jacka Legiecia zatytułowany „Pobór rekrutów z Królestwa Polskiego do armii carskiej w latach 1874-1914”. W dalszej części spotkania zaprezentujemy główne założenia projektu oraz uruchomimy nową bazę danych z częściowo opracowanym… Dowiedz się więcej »

Wspomnienie o Władysławie Sławomirze Jurgo ps. „Sławek” 1920-1944, Kawalerze Srebrnego Krzyża Orderu Virtuti Militari

Bohaterowie walczącego Lublina Władysław Sławomir Jurgo, ps. „Sławek” – Kawaler Srebrnego Krzyża Orderu Virtuti Militari (ur. 09 listopada 1920. zm. 21 lipca 1944). Władysław Sławomir Jurgo, ps. „Sławek”, jeden z bohaterów „Lublina walczącego” – członek tajnych organizacji niepodległościowych – Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) i Armii Krajowej (AK). Władysław Marian Jurgo, ps. „Sławek” – urodził się… Dowiedz się więcej »

Wspomnienie o Zdzisławie Podkowa (1920-1942), dowódcy oddziału ZWZ w Lublinie.

Zapomniani bohaterowie walczącego Lublina.       Przeszłość ma oczy szeroko zamknięte. Przez tę wąską szczelinę przeszłość jednak wpływa wodospadem wspomnień do wartko płynącego strumienia teraźniejszości    Zdzisław Podkowa (ur. 1920.07.16., zm. 1942.11.03), jeden z wielkich bohaterów sentymentalnej powieści Igora Sikiryckiego: „Siedmiu Nieobecnych”, zbuntowany, „młody gniewny” – uczeń elitarnego, przedwojennego Liceum Hetmana Jana Zamojskiego, harcerz i… Dowiedz się więcej »

Ogłoszenie związane z projektem „Mieszkańcy Lubelszczyzny z armii carskiej”.

W związku z prowadzonym projektem „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej”, prosimy o pomoc w opracowywaniu materiałów źródłowych.  Szczególnie swój apel kieruję do osób ze znajomością języka rosyjskiego. Nie trzeba nigdzie jeździć, odpowiednie materiały będą przesyłane na e-mail.  Formularz spisywania jak też instrukcja są dostępne na stronie www.poborowi.ltg.pl w zakładce „Dla indeksujących” a w przypadku innych… Dowiedz się więcej »

Bychawa cmentarz przy ul.Lubelskiej, zbiorowa mogiła więźniów Majdanka.

W HOŁDZIE WIĘŹNIOM MAJDANKA ZMARŁYM W BYCHAWIE ZE WSI ALEKSANDRÓW BIŁGORAJSKI W 1943. Gaj Maria; Skóra Marcin; Skóra Marianna; Swacha Piotr; Swacha Ewa; Solak Magdalena; Surmacz Michał; Surmacz Maria; Świst Józef; Torba Katarzyna; Watrak Józef; oraz 6 osób nieznanych.

Wytyczno gm. Urszulin, pomnik upamiętniający bitwę stoczoną 1.10.1939 między KOP a Armią Czerwoną.

Jest to pomnik i mogiła zbiorowa. Na pomniku znajdują się tablice zamontowane w różnym okresie. W TYCH GROBACH SPOCZWYAJĄ PROCHY ŻOŁNIERZY ZGRUPOWANIA KORPUSU OCHRONY POGRANICZA, OBYWATELI POLSKICH RÓŻNYCH NARODOWŚCI I WYZNAŃ, KTÓRZY POD ZNAKIEM ORŁA BIAŁEGO GODNIE BRONILI POLSKI W BITWIE Z ARMIĄ CZERWONĄ POD WYTYCZNEM W DNIU 1 PAŹDZIERNIKA 1939. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! W… Dowiedz się więcej »

Polanówka gm. Strzyżewice, pomnik upamiętniający bitwę stoczoną 9.06.1945 między partyzantami AK a oddziałem NKWD.

WE WSI POLANÓWKA W DNIU 9 CZERWCA 1945 ROKU ŻOŁNIERZE PLUTONU POR.ZYGMUNTA WINIARCZYKA PS.”SZERSZEŃ” I KOMPANII ZGRUPOWANIA ODDZIAŁÓW PARTYZANCKICH AK CC MJR. HIERONIMA DEKUTOWSKIEGO PS. „ZAPORA” STOCZYLI WALKĘ Z GRUPĄ POŚCIGOWĄ NKWD. PO ZACIĘTEJ WALCE SOWIECI WYCOFALI SIĘ ZABIERAJĄC SWOICH ZABITYCH I RANNYCH. POLEGŁYCH PARTYZANTÓW MIESZKAŃCY WSI POLANÓWKA POCHOWALI NA CMENTARZU W KRĘŻNICY JAREJ. POLEGLI… Dowiedz się więcej »

Trawniki pow. świdnicki, cmentarz wojenny.

CMENTARZ ŻOŁNIERZY ARMII AUSTRO-WĘGIERSKIEJ I ROSYJSKIEJ POLEGŁYCH W 1916 ROKU, ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO POLEGŁYCH W 1920, ŻOŁNIERZY I PARTYZANTÓW POLSKICH POLEGŁYCH W OKRESIE II WOJNY ŚWIATOWEJ Roman Pośpiech ur. 2.08.1912 poległ na polu walki jako żołnierz W.P. dn. 25.09.1939; Władysław Adamski żył lat 20, rozstrzelany 3.01.1940; Stanisław Kowalczyk zm.tragicznie dn. 8.09.1939, żył lat 34; Mogiły:… Dowiedz się więcej »

Białka gm. Milejów, pomnik upamiętniający bitwę stoczoną dn. 24.05.1945 r. między AK-WIN a NKWD i UB

24 maja 1945 r. oddział AK-WIN dowodzony przez mjr. Wojtuna ps. Zawieja stoczył bitwę z oddziałami NKWD i UB. W boju poległo 27 żołnierzy AK oraz gospodarz domu: Ppor. Z.Wójcicki; Z.Racki; Pchor. A.Rawdanowicz; Szer. W.Cudny; H.Durman; J.Guziński; H.Gębal; W.Leśkiewicz; B.Paszczyk; J.Pawler; St.Jaciukiewicz; B.Kowalczyk; K.Dołęgowski- gospodarz domu; J.Hanc – kuzyn gospodarza; M.Styć; Przyłuski; 12 żołnierzy AK… Dowiedz się więcej »

Lublin cmentarz przy ulicy Białej, mogiły żołnierzy poległych w latach 1918-1920.

Jan Andrzejczak Szer.31 P.P.1 Kom.,zm.22.09.1920; Jan Ciocierski Szer.Kolm.Sam.3,żył lat 22, zm.20.09.1920; Władysław Janczak Szer. 6 P.P. 1 Kom., żył lat 28, zm. 17.02.1920; Wincenty Szwej Kan. 3 P.A.C., żył lat 21, zm. 5.10.1919; Franciszek Rumiński Szer. 42 P.P.9 Kom.,żył lat 32, zm. 19.02.1920; Jan Kołodziej Szer. 27 P.P. 9 Kom., żył lat 24, zm. 19.09.1920;… Dowiedz się więcej »

Lublin cmentarz przy ulicy Białej, tablice upamiętniające Polaków, żołnierzy Armii Czerwonej.

Agafonow Wasili ur.1925 zm. 2.03.1945; Aleksiejew Wsiewołod Kpt., ur. 1922 zm. 23.01.1945; Altanowski Jan ur. 1902 zm.1944; Anufriewa Zofja zm.1.03.1945; Barkmutow Michał szer., ur. 1926 zm. 27.10.1945; Batczajewa Zofia szer., ur. 1923 zm.29.07.1944; Beresz Zygmunt ur. 1920 zm.29.03.1945; Białousow Tadeusz ur. 1922 zm. 8.11.1944; Bieliński Michał ur. 1899 zm.14.08.1944; Biernacki Ludwik Kpr., ur. 1901 zm.… Dowiedz się więcej »

Lublin cmentarz przy ul. Białej, Pomnik Matki Płaczącej wraz z tablicami upamiętniającymi Obrońców Lublina

Bielecki Jan zm. 29.09.1939; Bis Edward  ppor. żył lat 25, zm.21.09.1939; Bronisz Aleksander szer., zm.23.09.1939; Budrewicz vel Pudrewicz Mieczysław, bomb., żył lat 37, zm.25.09.1939; Dawid Stanisław szer., zm.08.09.1939; Dolny Stanisław strzel., zm. 25.09.1939; Drag Jan st. szer., żył lat 31, zm.12.09.1939; Drobek Władysław st. szer., żył lat 29, zm.15.09.1939; Dzierżanowski Zygmunt por. rez., zm.17.09.1939; Gliniewicz… Dowiedz się więcej »

Lublin cmentarz przy ul. Białej, Pomnik i mogiły Legionistów I,II i III Brygady.

Antoni Gontarzewski Leg. Pol. I Komp.Karab.Maszyn, zm.25.09.1915; Adam Szczygielski Leg. Pol. Żand. Pol. Kraków, zm.15.04.1917; Stanisław Turek Leg. Pol. 4 P.P. zm.7.08.1915; Stefan Chojnacki Leg. Pol. Lublin, zm.2.05.1916; Wacław Drejmała Leg. Pol. I P. Kaw. Lublin, zm. 13.03.1916; Andrzej Gorus Leg. Pol. 2 Bryg.2 [P..K] Radom, zm.6.12.1916; Stefan Jamróg Leg. Pol. 3 Bryg.4 P.2 L.,… Dowiedz się więcej »

Majdan Sitaniecki gm. Stary Zamość, pomnik poświęcony zamordowanym w latach 1939-1944 mieszkańcom wsi.

Na chwałę Tym którzy w latach 1939-1944 zginęli w walce obronnej zamordowanym przez hitlerowców mieszkańcom wsi Majdan Sitaniecki   Niściór Edward Maziarczyk Bolesław Chudzik Jan Pogorzelski Władysław Gunowski Czesław Kłapouchy Władysław Mazur Jan Siwiec Leonia Majkut Feliksa Niściór Lucjan N.N. trzech partyzantów radzieckich Oraz tym którzy narażając życie dali schronienie i przetrwanie Wysiedlonym i partyzantom… Dowiedz się więcej »

Kazimierz Dolny, tablica poświęcona Powstańcom Styczniowym.

Powstańcy 1863 roku z Kazimierza Dolnego MATEUSZ SERWIŃSKI (*1816 +1890) ADMINISTRATOR PARAFII KAZIMIERSKIEJ, ZESŁANY DO TOBOLSKA NA SYBERII. FRANCISZKANIE REFORMACI Z KLASZTORU  W KAZIMIERZU DOLNYM. LEON GŁOWACKI – KAPELAN ZGRUPOWANIA KAZIMIERSKIEGO; ROCH JAŚKIEWICZ (*1823 +1899) – GWARDIAN KLASZTORU; JAKUB BURZUŃSKI (*1824 +1889); SYMEON CZERNIAKOWSKI –FURTIAN- -ZGINĄŁ POD SŁUPCZĄ 8 II 1863; BONAWENTURA CZERNIAWSKI – POWIESZONY… Dowiedz się więcej »

Ostrów Lubelski, kwatera na cmentarzu parafialnym (partyzanci)

Partyzantom AK, GL-AL, BCH Szkulnik Stanisław ur. 6.02.1928 – zm. 13.10.1943 Kunach Bolesław ur. 8.01.1918 – zm. 13.10.1943 Raczyński Franciszek ur. 1.12.1923 – zm. 13.10.1943 Abramik Bronisław ur. 12.01.1920 – zm. 13.10.1943 Goławska Lucyna ur. 23.06.1914 – zm. 19.07.1944 (Z informacji przekazanej przez członka rodziny wynika że faktyczną datą śmierci był 20.07.1944 r. ) Goławski… Dowiedz się więcej »

Kazimierz Dolny, kwatera żołnierzy poległych w 1914 roku.

Piotr Wiesiełow zm. 31.11.1914 Merkułow 2 Pułk Strzelców, zm. 1.10.1914 Iwan Tonnaczenko zm. 31.04.1914 Teodor Pogodin Pułk Strzelców zm. 28.09.1914 Mikołaj Semenow zm. 31.08.1914 Józef Cenciak zm. 16.09.1914 W.Maszyc zm. 11.08.1914 J.Rokski 38 P.P. zm. 14.09.1914 Wnek zm. 14.09.1914 St. Michalak zm. 10.09.1914 Oraz mogiły żołnierzy nieznanych zmarłych w 1914

Kazimierz Dolny, pomnik ku czci pomordowanych w latach 1939-1945 oraz ofiarom Krwawej Środy.

Zginęli Kampania Wrześniowa 1939 Bulzacki Antoni l.27;Berens Zdzisław l.28; Dudziński Stanisław l.27; Górecki Henryk l.28; Kołodyński Stanisław l.27; Kecik Stanisław l.22; Kuzioła Franciszek l.22; Sosik Piotr l.22. Szmaus Edward l.24; Szychowski Antoni l.22; Ulanowski Stefan l.21; Wicha Franciszek l.21; Wójcik Józef l.30; Sowiński Julian l.22; Pruszyński Ewerest l.30; Bucharska Bronisława l.58; Dunia Władysław l.34. Egzekucja… Dowiedz się więcej »

Bochotnica gm. Kazimierz Dolny, pomnik ku czci zamordowanych w dniach 18 i 24 listopada 1942.

Na wieczną pamiątkę męczennikom zamordowanym w dniach 18-24 XI 1942 przez barbarzyńców hitlerowskich. Mieszkańcy Bochotnicy. Zamordowani w dniu 18.11.1942 Cieślak Ja. L.51 Chojecki P. l.77 Dubczak W. l.68 Fajbuś S. l.17 Gałgan J. l.48 Gałgan J. l. 32 Grzegorczyk W. l.39 Głos M. l.60 Giza S. l.45 Jakóbczyk J. l.52 Kusyk K. l.25 Oziemkowski J.… Dowiedz się więcej »

Wierzba gm. Stary Zamość, pomnik upamiętniający zamordowanych w 1943 mieszkańców wsi.

Wymordowanym przez hitlerowców w czasie pacyfikacji w dniu 4.7.1943r. Mieszkańcom wsi Wierzba Antoszek Władysław Burcon Michał Burcon Bogdan Chojna Jan Czuwała Józef Czuwała Jan Domina Władysław Denkiewicz Andrzej Dusznik Jan Denkiewicz  Jan Denkiewicz Eugeniusz Dusznik Piotr Malaga Stanisław Maziarczyk Jan Maziarczyk Józef Mazurek Stanisław Malaga Alojzy Molas Antoni Molas Waleria Pieczykolan Bogusław Staroń Jan Ulanowski… Dowiedz się więcej »

Stary Zamość pow.zamojski, tablica upamiętniająca zamordowanych przez Niemców mieszkańców parafii Stary Zamość.

Pomordowani w latach 1939 – 1945 z parafii Stary Zamość Ks. D. Kan. Chrościcki Prob. Parafii. Antoszczak Władysław Białko Katarzyna Białko Andrzej Białko Lucyna Bujnowski Władysław Burson Bogusław Burson Michał Berlin Edward Czugała Jan Czugała Józef Chojda Jan Denkiewicz Antoni Denkiewicz Eugeniusz Denkiewicz Henryk Denkiewicz Janina Denkiewicz Polikarp Denkiewicz Jan Denkiewicz Józef Denkiewicz Szczepan Denkiewicz… Dowiedz się więcej »

Modliborzyce pow.janowski, pomnik upamiętniający poległych i pomordowanych w latach 1939-1944.

Modliborzyce Batorski Michał             l.26 Chrzanowska Bronisława l.33 Dziadosz Tomasz           l.31 Gadziński Antoni           l.53 Głowacki Ignacy            l.39 Głowacki Ignacy            l.58 Głowacki Longin           l.20 Gutek Bolesław             l.36 Hermanowicz Maria      l.34 Karwan Feliks               l.40 Komacki Józef               l.37 Kosakowski Wincenty   l.45 Krakowski Leon            l.38 Mazurek Zygmunt         l.34 Modrzejewska Wanda    l.39 Moskal Józef                 l.21 Orłowski Józef               l.36 Pankowski Kazimierz    l.23… Dowiedz się więcej »

Chełm „Targowica” cmentarz, płyta upamiętniająca mord z 1944 roku.

MIEJSCE UŚWIĘCONE KRWIĄ POLAKÓW POLEGŁYCH ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY TU 10 MARCA 1944 ROKU OKUPANCI NIEMIECCY ROZSTRZELALI 36 ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI Stefan Banicki;  Marian Bielski; Franciszek Bobrowski; Stanisław Cięciera; Kasper Dec;  Tomasz Dybko;  Stanisław Gac;  Henryk Gajewski – ojciec; Henryk Gajewski –syn; Janusz Gajewski; Tomasz Gałaszkiewicz;  Wacław Gałaszkiewicz;  Stanisław Górski; Adam Haponiuk;  Jan… Dowiedz się więcej »

Kraśnik, pomnik upamiętniający żołnierzy 24 Pułku Ułanów im. hetmana St. Żółkiewskiego.

Ku wiecznej pamięci żołnierzy 24 Pułku Ułanów Im. Hetmana St. Żółkiewskiego poległych na polu chwały w walce o wolność  ojczyzny na pobojowiskach Polski Francji Belgii Holandii i Niemiec Uł. A. Andrzejak; Uł. T. Bartycha; Uł. K. Besztak; Uł. L. Biały; Kpr. J. Błaszczak; Wachm. H. Boryłło; St. Uł. W. Brychcy; Uł. J. Chapuła K.W.; St.Uł… Dowiedz się więcej »

Tomaszów Lubelski cmentarz wojskowy żołnierzy z 1939 roku.

MOGIŁY ZBIOROWE ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO POLEGŁYCH W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939 ROKU                 Adamczuk Stefan                             23.09.1939 ppor.     Adamczyk Walenty                         21.11.1939 strz.       Augenblich Stanisław                     20.09.1939 strz.       Bajor Michał Józef                          19.09.1939 strz.       Banasik Stefan                                  19.09.1939 strz.       Baran Jan                                            20.09.1939 ppor.     Barzycki Konstanty                         1939… Dowiedz się więcej »

Lublin Rury Jezuickie, mogiła ofiar egzekucji z 1940 r.

W czasie od 29 czerwca do 15 sierpnia 1940 w pięciu masowych egzekucjach zostali rozstrzelani, prochy ich tutaj spoczywają: Adamiec Jan l.40; Bakarek; Banaszek Stanisław l.26; Banach; Bilon Erwin l.25; Bilski Stanisław l.33; Bilski Władysław l.29;Ryła Jan l.29; Bukali Antoni; Burda Tadeusz; Burek Franciszek l.44; Burlik Konstanty; Ciepłowski Mieczysław l.43; Cieszkowski Henryk l.24; Ciecioła; Cmoluch… Dowiedz się więcej »

Lublin ul. Lipowa, mogiła ofiar mordu z 4.02.1941 i 22.07.1944 r.

W egzekucji 4 lutego 1941 na zamku zginęli: Muciek Zenon l.18; Kisielewicz Stanisław l.30; Bońkowski Ignacy l.40; Czarnota Stanisław l.43; Herceliński Stanisław l.42; Jarosiński Maciej l.23; Kamieniobrodzki Władysław l.38; Kisielewicz Jan l.65; Kopeć Władysław l.32; Lenartowicz Jan l.36; Michałowska Zofia l.47; Michałowski Włodzimierz l.19; Michałowski Bogdan l.16; Mudza Zenon l.18; Myśliwiec Władysław l.32; Niewiadomski Władysław… Dowiedz się więcej »

Włodawa, cmentarz wojenny żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. oraz w 1944-1945.

Kamiński Leon zm.17.09.1939, porucznik rezerwy 134 Pułku Piechoty 33 Dywizji Piechoty; Bondarczuk Karp zm.1939,kapral;  Apałajko Jan zm.17.09.1939, plutonowy podchorąży 3 batalionu 134 Pułku Piechoty 33 Dywizji Piechoty; Jasiński Jan zm.1939, kanonier; Kłosowski Stanisław zm.09.09.1939, podporucznik; Stępnikowski Władysław zm.1939;  Daniszewski Antoni ur.26.11.1895 zm.12.09.1939, podporucznik rezerwy nadwyżki 8 Pułku Artylerii lekkiej zmarł w szpitalu we Włodawie; Klin… Dowiedz się więcej »

Borów gm. Annopol, pomnik upamiętniający mord na mieszkańcach Borowa i okolic dokonany dn. 2 lutego 1944 r.

Andryjak Alfred; Andrzejewski Stanisław; Bęc Maria; Bęc Stefania; Bierut Bronisława; Bierut Helena; Bierut Jan; Bierut Józef; Bierut Maria; Bierut Maria; Bierut Maria; Bierut Maria; Błachowska Agnieszka; Błachowska Stanisława; Błachowski Aleksander; Błachowski Feliks; Błażejewska Anna; Błażejewska Janina; Błażejewska Karolina; Błażejewska Stanisława; Burek Bogusława; Burek Czesław; Burek Janina; Burek Julian; Burek Leokadia; Capuła Aniela; Capuła Józef; Dablewska… Dowiedz się więcej »

Lublin cmentarz przy ul. Unickiej, mogiły zbiorowe i indywidualne ofiar wojny z lat 1939-1944 (1945).

Informacje znajdujące się na płycie mogiły oraz na czterech płytach pamiątkowych,znajdujących się obok mogiły. Adamczyk Stefan szer., l.41, zm.24.09.1939; Andrzejczyk Kazimierz szer., zm.23.09.1939; Andrzejszyk szer., zm. 9.09.1939; Antkiewicz Stefan kpr., l.23, zm. 11.12.1939; Andrzejewski Bolesław strz., zm. 9.09.1939; Białogłowski Dawid saper,zm.26.09.1939; Bober Władysław pro., l.40, zm. 09.1939; Brzezina Paweł szer., l.36, zm.09.1939; Cichocki Stefan strz.,zm.09.1939;… Dowiedz się więcej »

Ignasin gm. Fajsławice, kwatera żołnierzy poległych w 1939 r.

Kwatera żołnierzy WP poległych w 1939 roku pod Ignasinem na cmentarzu wojennym armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Witold Stabuszewski,saper, zm.25.09.1939; Edward Andrzejewski, szeregowy grupy „Chełm”, zm. 25.09.1939; Buczek, szeregowy grupy „Chełm”, zm. 25.09.1939; Władysław Czajna, szeregowy grupy „Chełm”; Józef Długosz, szeregowy grupy „Chełm”,zm. 25.09.1939; Witold Szulc, szeregowy, zm. 25.09.1939; 5 * nieznany żołnierz poległy 25.09.1939

Czerniejów gm. Jabłonna, mogiła zbiorowa ofiar egzekucji z 1942r.

Dnia 12 kwietnia 1942 r. w Jabłonnie pow.Bychawa hitlerowski okupant dokonał egzekucji na polskich patriotach. Zginęli śmiercią bohaterów z okrzykiem „Niech żyje Polska” Basiak Józef ur. 1907; Jurczyszyn Tadeusz ur. 1909; Kamiński Jan ur. 1902; Kowalczyk Franciszek ur. 1910; Królik Stanisław ur. 1921; Krzepisz Tadeusz ur. 1919; Kutyma Kazimierz ur. 1919; Litwiński Kazimierz ur. 1919;… Dowiedz się więcej »

Białka gm. Dębowa Kłoda, pomnik zamordowanych przez hitlerowskiego okupanta w dniu 7.12.1942 r. mieszkańców wsi.

Ku czci mieszkańców Białki bestialsko pomordowanych przez okupanta hitlerowskiego w dniu 7 grudnia 1942 roku. Bartosiewicz Bronisław ur. 23.09.1897; Bartosiewicz Ignacy ur. 25.10.1894; Bartosiewicz Kazimierz ur. 16.09.1909; Bartosiewicz Leon ur. 8.09.1903; Belina Antoni ur. 17.01.1895; Bielecki Wacław ur. 1.12.1912; Bloch Jan ur. 27.03.1899; Borsuk Jan ur. 31.01.1909; Bułtowicz Bogusław ur. 1.03.1923; Bułtowicz Jan l.64; Bułtowicz… Dowiedz się więcej »

Łosiniec, cmentarz wojskowy żołnierzy WP poległych w 1939 roku.

Żołnierze Wojska Polskiego pochowani za cmentarzu wojskowym w Łosińcu, polegli w dn. 18-20 września 1939 roku. Bański Władysław zm.18.09.1939,strzelec,mogiła 1; Barański Władysław zm.18.09.1939,st.strzelec,mogiła 1; Borger Walerian zm.18.09.1939,strzelec, 2 PSP, mogiła 1; Buchman Wiktor zm.18.09.1939,strzelec, mogiła 1; Byczyniuk Wasyl zm. 18.09.1939,strzelec,mogiła 1; Chudyk Filip zm.18.09.1939,strzelec,mogiła 1; Czapla Józef zm.18.09.1939,strzelec, IV B.Fort.11 PP, mogiła 1; Czepielewski Zdzisław… Dowiedz się więcej »

Krasnystaw ul.Poniatowskiego,kwatera wojenna z lat 1920 i 1939 na cmentarzu parafialnym.

CMENTARZ WOJENNY WOJSKA POLSKIEGO OBROŃCÓW POLEGŁYCH NA ZIEMI KRASNOSTAWSKIEJ W ROKU 1920 I 1939 Rząd 1: KIEŁB CZESŁAW PODPORUCZNIK REZERWY; ŻOŁNIERZ POLSKI NIEZN. NAZWISKA; SZYCKI STEFAN STRZELEC; WAWSZCZYK JAN STRZELEC; KOT MIKOŁAJ KANONIER; DUCHNIAK WŁADYSŁAW PODPORUCZNIK; KRAWCZYK JAN PODPORUCZNIK REZERWY; HLEBOWICZ ANATOL PODPORUCZNIK REZERWY; HAPANOWICZ PIOTR KAPITAN; Rząd 2: SZEWCZYK FRANCISZEK STRZELEC; KONDROWSKI ANTONI STRZELEC;… Dowiedz się więcej »

Zamość,kwatera wojenna z lat 1939-1945 (1947) na cmentarzu parafii katedralnej.

Polegli w 1939 r. : por. Adamski Jan Robert   (zm.29.09.1939) Adamski Józef  (zm. wrzesień 1939) Antrsz Władysław (zm. wrzesień 39) Athanasiares Leonidas (zm. wrzesień 1939) szer. Banas Józef (zm.05.10.1939) Baran Józef  (zm. wrzesień 1939) strz. Barwas Franciszek (zm. wrzesień 1939) mjr. Białły Józef  (poległ 21.09.1039 pod Cześnikami ) strz. Bilski Michał (zm. wrzesień 1939) Boidoł… Dowiedz się więcej »

Zaproszenie na spotkanie z Panem Krzysztofem Wierzyńskim autorem książki „Opole Lubelskie w świetle dawnych i współczesnych fotografii oraz dokumentów”.

Prof. Dariusz Kupisz, Nie tylko Jan z Czarnolasu. Drogi awansów i karier Kochanowskich w XV-XVIII wieku.