Andrzej Wac-Włodarczyk

Prorektor ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej. Urodzony 16.05.1947 r. w Żółkiewce. Jeden z inicjatorów założenia Towarzystwa Przyjaciół Żółkiewki. Obecnie wiceprezes tego Towarzystwa organizator licznych sesji skupiających jego członków. Przywiązanie emocjonalne do miejscem pochodzenia wyraża poprzez podejmowanie wielu inicjatyw.

 

Prof. Andrzej Wac-Włodarczyk jest współorganizatorem Jarmarku Żółkiewki promującego rękodzieło, muzykę i tradycję ludową. Brał czynny udział w charakterze prelegenta na sesjach naukowych poświęconych historii Żółkiewki. Organizował liczne spotkania z młodzieżą szkolną. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1999 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003 r.), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2003 r.) oraz Srebrnym Medalem „Za zasługi dla obronności Kraju”.

 

Od kilku kadencji przewodniczy IV Wydziałowi Lubelskiego Towarzystwa Naukowego LTN oraz jest wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu PTZE.

Udostępnione materiały:

Hitlerowski zbrodniarz Eichman pojmany przez superagenta urodzonego w Żółkiewce

Z wielką satysfakcją obserwujemy rozwój działalności społeczno-kulturalnej w naszym lubelskim regionie. Wymierną i stawiającą Lubelszczyznę w samej czołówce krajowej jest liczba 120 zarejestrowanych towarzystw propagujących tego typu aktywności. Jednym z nich jest powstałe w 2003 roku Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki, skupiające jej mieszkańców i sympatyków. W okresie kilku lat z ich inicjatywy odbyło się wiele… Dowiedz się więcej »

Światowej sławy zegarmistrz z Lubelszczyzny

Do niedawna nie miałem świadomości związków słynnego Antoniego Patka z naszym krasnostawskim regionem. Jak powszechnie wiadomo jego zegarki były i są symbolem precyzji i najwyższego kunsztu wykonania. Są znane na całym świecie, były przedmiotem pożądania oraz oznaką wpływów i zamożności ich posiadaczy. Zyskały przydomek króla wśród marek i marki królów. Były własnością koronowanych głów, osobistości, polityków… Dowiedz się więcej »