Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne zostało założone w Lublinie 24 września 2006 roku przez grupę pasjonatów rodzinnych historii. Od początku przyświecała nam chęć zrzeszenia lubelskich miłośników genealogii w celu szlifowania warsztatu badacza rodzinnej historii. Z biegiem czasu Lubelskie TG stworzyło swoją stronę internetową oraz przeprowadzało szereg spotkań tematycznych. W 2007 roku podjęliśmy współpracę z Radiem Lublin, gdzie członkowie naszej organizacji byli zapraszani jako specjaliści w genealogii do audycji „Drzewo rodzinne”. W 2008 roku postanowiliśmy przekształcić się w organizację posiadającą osobowość prawną by dzięki temu umożliwić sobie dalszy rozwój oraz dodatkowe finansowanie naszych projektów. W 2009 roku przeprowadziliśmy udaną sesję genealogiczną w ramach Lubelskich Wykładów z Genealogii pt. Wybrane aspekty badań genealogicznych społeczności katolickiej i prawosławnej w Królestwie Polskim i na Kresach Wschodnich. Drugim ważnym projektem, który wprowadziliśmy w 2009 roku było wydawnictwo ciągłe pt. Rocznik Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego. Czasopismo jest wydawane raz w roku i skupia naukowców z Polski oraz zza granicy. W chwili obecnej nasza organizacja składa się z kilkudziesięciu osób, którym proponujemy działalność w różnych projektach począwszy od indeksacji źródeł, poprzez udział w szkoleniach i warsztatach genealogicznych a skończywszy na twórczości pisarskiej w ramach naszych wydawnictw. Wszystkie wymienione działania były możliwe dzięki finansowemu wsparciu członków i sympatyków Lubelskiego TG, firm prywatnych oraz instytucji państwowych. Od 2015 roku nieodzownym elementem działalności naszego stowarzyszenia są spotkania, na które jako prelegentów zapraszamy ludzi nauki oraz pasjonatów historii regionu i autorów książek. Przekrój tematyczny tych spotkań jest bardzo szeroki i sądzimy że każdy znajdzie coś dla siebie. Rok 2019 to rozpoczęcie prac nad projektem „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej”. Od wielu lat współpracujemy z Archiwum Państwowym w Lublinie oraz Wojewódzką Radą Towarzystw Regionalnych.
Obecnie prowadzimy trzy strony internetowe oraz fanpage na Facebooku:
Główna strona Lubelskiego TG: www.ltg.pl
Strona Rocznika Lubelskiego TG: www.rocznik.ltg.pl
Strona projektu „Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej”: www.poborowi.ltg.pl
Materiały do pobrania:
Zaproszenie dla organizacji
Jesteś przedstawicielem organizacji, która chce z nami współpracować? Bardzo cieszy nas, że jesteście Państwo zainteresowani współpracą z członkami Lubelskiego TG i chcecie przystąpić do szerokiego grona miłośników genealogii. Chętnie podejmujemy współpracę z bibliotekami, muzeami, organizacjami regionalnymi, szkołami, klubami historycznymi, fundacjami, które chciałyby włączyć się do działań przy organizowaniu spotkań tematycznych, projektów wydawniczych czy wystawienniczych. Daj znać, że Wasza organizacja jest zainteresowana współpracą.
Zapisz się do nas
Dołącz do nas, kształć swój warsztat i realizuj swoje pomysły.. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do wstąpienia w nasze szeregi. Dzięki spotkaniom i warsztatom zdobędziesz tu specjalistyczną wiedzę w dziedzinie genealogii oraz nauk pokrewnych. Jesteśmy także otwarci na nowe wyzwania, zatem jeśli masz pomysł, przyjdź do nas i zacznijmy go wspólnie realizować. Osobom pragnącym działać na rzecz lubelskiej genealogii proponujemy przystąpienie do prowadzonych przez nas projektów. Są to m.in. wykłady, lekcje pokazowe, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz indeksacja źródeł. Istnieje również możliwość publikacji artykułów w naszym czasopiśmie – „Roczniku Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego”. Prowadzimy różnorodną działalność, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Co należy zrobić: 1. Przeczytaj Statut Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego dostępny na poniższej stronie w zakładce „O Lubelskim TG”. 2. Wypełnij deklarację członkowską którą znajdziesz w zakładce „O Lubelskim TG” i prześlij do nas korzystając z: a. poczty tradycyjnej: Korespondencję proszę wysyłać jako list zwykły na adres Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne,skrytka pocztowa nr 238,20-001 Lublin1 b. e-mail: Lubelskietg@interia.pl c. przynosząc na spotkanie 3. Aby realizować projekty potrzebujemy finansowania, dlatego pozyskane dochody, które pochodzą z dotacji, darowizn i składek członkowskich, w 100 % przeznaczamy na realizację statutowych działań. Składka roczna w Lubelskim TG to 60 zł. Osoby posiadające członkostwo w innych towarzystwach genealogicznych oraz stowarzyszeniach regionalnych jak też emeryci i renciści korzystają z 50% zniżki i w tych przypadkach składka wynosi 30 zł. Istnieje możliwość wpłacania jej w ratach. Składkę można uregulować na spotkaniu Lubelskiego TG lub przesłać na konto bankowe (nr konta jak też dane do przelewu dostępne w zakładce „Kontakt”).